چگونه علائم خرابی تسمه دینام را تشخیص دهیم ؟
نکات فنی

چگونه علائم خرابی تسمه دینام را تشخیص دهیم ؟

صدای جیر جیر از جلوی خودرو
اگر صدای جیر جیر از جلوی خودرو شنیده شود به احتمال زیاد وقت تعویض تسمه دینام است. این صدا بر اثر سائیده شدن تسمه روی پولی ایجاد می شود. تنها راه برطرف کردن این صدا نشان دادن خودرو به یک مکانیک خواهد بود تا خودرو را عیب یابی  کرده و تسمه را در صورت نیاز تعویض کند.
از کار افتادن هیدرولیک فرمان و کولر خودرو
از آنجایی که تسمه دینام توان مورد نیاز کمپرسور  کولر و پمپ هیدرولیک فرمان را تامین میکند، پاره شدن آن باعث از کار افتادن این سیستم ها خواهد شد. پارگی تسمه دینام را از سفت شدن فرمان و کار نکردن کولر می توان متوجه شد. در صورت از کار افتادن سیستم هیدرولیک کنترل فرمان بسیاز سخت می شود.
افزایش دمای موتور
اگر در خودرویی واتر پمپ نیز توسط تسمه دسنام چرخانده شود، با پاره شدن تسمه، واتر پمپ از کار خواهد افتاد. بدین ترتیب دمای موتور افزایش می یابد. اگر راننده افزایش غیر عادی دمای موتور را مشاهده کند باید فورا تسمه دینام را بررسی کند و سپس خودرو را به یک مکانیک نشان دهد.
مشاهده ترک و پارگی روی تسمه
بهترین راه بررسی تسمه، نگاه کردن به سطح آن است. تسمه باید از نظر وجود ترک، پارگی یا ریش ریش شدن با چشم بررسی شود. اگر هر چیزی غیر عادی روی سطح تسمه مشاهده شد باید تسمه را تعویض کرد. اگر هر یک از علایم بالا را در خودرو دیدید بهتر است فورا به یک مکانیک مراجعه نمائید.

 
عضویت در خبرنامه

با عضویت در خبرنامه ایمیلی زودتر از بقیه از آخرین مطالب سایت مطلع شوید